Na co si dát pozor?

Zcela jednoznačně na kvalitu vody a chlor. Pokud vaše miminko nebo někdo z rodiny má astma, miminko trpí na atopický ekzém, pak rozhodně doporučujeme se poradit s vaším lékařem, zda pobyt v chlorované vodě bude pro miminko vhodný.

Častá je otázka, jestli se mohou ponořovat do vody ouška. Samozřejmě mohou, pokud se splní dvě základní pravidla. První pravidlo je, že mokré uši nesmí ze šatny. Druhé pravidlo je, že nejlepším šťourátkem do ucha je malíček. Vysušovat tedy normálně ručníkem nebo kapesníčkem, ale nikdy žádným jiným tenkým předmětem.

V zimě je nutná i správná aklimatizace na venkovní teplotu. Po důkladném osušení hlavy a zvukovodů by děti měly být alespoň půl hodiny v místnosti s pokojovou teplotou, aby se organizmus lépe vyrovnal s mrazivou venkovní teplotou. Snižuje se tak následné prochlazení organizmu a sliznic kojence.

Dalším argumentem proti plavání kojenců jsou infekce v bazénu – toto byste si měli vždy kontrolovat na hygienické stanici. Nejčastější infekcí jsou asi bradavice, proto by chodící děti měly mít do prostor bazénu obuv.