Proč začít plavat?

Miminko je ve vodě opravdu jako doma, vždyť se v ní 9 měsíců rostlo a vyvíjelo. Umožníme-li tedy dítěti kontakt s vodou  již od prvních měsíců života, dítě si lépe rozpomene na jemu známé, bezpečné prostředí a snadněji se adaptuje na nové životní podmínky. Dobře prospívá po psychické i fyzické stránce.

Plavání je jedna z mála pohybových aktivit, které můžete sdílet s dětmi již od 3-6 měsíců. Plaváním naučíte děťátko respektu k vodě a bude mu sloužit jako základ pro další sportovní aktivity. Pohyb ve vodě zlepšuje pohybovou koordinaci a svalový tonus, dochází k uvolnění svalů a svalových skupin, které se na suchu tak často nepoužívají.. Dýchání přes odpor vody má rehabilitační účinky. Nesmíme zapomenout ani na otužování, které pomůže tělíčku snáze bojovat s nemocemi. Plaváním se rovněž utužuje vztah mezi rodičem a dítětem. Dítě tak velice intenzivně vnímá, že se na rodiče může plně spolehnout. Plaváním se u dítěte rovněž rozvíjí vůle a vytrvalost

Ze zdravotního hlediska plavání příznivě ovlivňuje: 

Kojeneckým  plaváním se dosahuje v kombinaci s rehabilitací velmi dobrých výsledků při léčení tělesně postižených dětí, kojenců s lehkými odchylkami neuropsychického vývoje nebo lehkými mozkovými dysfunkcemi a s chronickým onemocněním horních cest dýchacích.

V současné době většina zdravotních pojišťoven poskytuje při splnění daných podmínek příspěvek na uhrazení části kurzovného plavání miminek. I to je důkazem, že děláte něco opravdu užitečného pro zdraví svého miminka

Naše snaha musí směřovat k tomu, aby kontakt s vodou byl pro miminko i rodiče příjemným zážitkem. Plaváním se rovněž utužuje  vztah mezi rodičem a dítětem. Děti si zvyknout na pohybovou aktivitu a budou ji brát jako přirozenou součást života. Kladný vztah miminek k vodě, který mají od narození, se musí rozvíjet, jinak postupně zaniká a do 1 roku dítěte vymizí. Pak se musí vztah k vodě budovat opět od samotného začátku.

A další nezanedbatelný fakt je, že se při plavání dostanete i vy miminko do kolektivu stejně naladěných maminek a i vy se odreagujete a uvolníte.