Plavání postižených dětí

Plavání, respektive pobyt ve vodě, je pro postižené děti tím nejlepším doplňkem k rehabilitaci a léčbě. Je již vypozorováno, že kojenci a batolata po tomto „plavání“ lépe prospívají v psychomotorickém vývoji, tj. rychleji a kvalitněji probíhá jejich vývoj vzpřimování a lokomoce (plazení, lezení, chůze). A má to i svoje fyzikální důvody – ve vodě je člověk asi o třetinu lehčí, snadněji se vzpřimuje, udržuje rovnováhu a spotřebuje na to méně energie. To velmi pomáhá rehabilitaci dětí s poruchami pohybového vývoje včetně dětí s dětskou mozkovou obrnou a samozřejmě i se všemi ostatními poruchami vývoje.

Večerní koupání je také možno spojit s plaváním. Vyškolená instruktorka přijde k vám do rodiny a všechny cviky vás postupně naučí. V rodinách se plave od 14 dnů věku (po zaschnutí pupíku). Záleží na rozsahu poškození, ale většinou do roka dítě plave s malou dopomocí na zádech (posiluje si svaly kolem páteře a bříško) a potápí se.

Potápění má velký význam. Děti mají rychlejší krevní oběh, každé zadržení dechu je pro ně obrovská práce, zvětšuje se jim kapacita plic, srdíčko lépe pracuje, děti se okysličují, u propadlých hrudníčků, skolióz a jiných hybných poruch dochází k částečnému vyrovnání Nezanedbatelný je i vliv na psychiku rodičů.  Jejich děťátko dokáže to, co někdy nezvládá dítě bez postižení. Rodiče v bazénu „vyrostou“ a mají pak více sil bojovat dál. Pokud ale miminko potápění odmítá, rozhodně jej nebudeme nutit.