Kdy začít plavat?

S plaváním, respektive pohybem ve vodě, se dá začít ihned po porodu v dětském kyblíčku, nebo až po šestinedělí ve velké vaně. Koupání miminka probíhá v domácím prostředí, což je pro děti velice dobré. Děti mají pocit bezpečí a není to pro ně tak velká stresová situace. Rodiče se v těchto prvních lekcích plavání učí úchopovou techniku a své děti poprvé ponořují  pod vodní hladinu

Novorozenci nemají dostatečně vyvinutou imunitu, proto se doporučuje jít do bazénu až od zhruba 6 měsíců věku, aby novorozenec nebyl zbytečně vystaven riziku infekce.. Doma můžeme děti na plavání připravit postupným otužováním. Voda v bazénu zpravidla mívá mezi 28 –30 stupni, proto je dobré miminko již doma připravit a krůček po krůčku otužovat. Začíná se koupat klasicky ve 37st a postupně se teplota vody ve vaničce snižuje, až se za pár týdnů (nebo měsíců, záleží na vámi zvoleném tempu) dostanete cca na 33st. Stejně tak doma můžete miminko naučit zadržet dech na signál, což je první předpoklad pro budoucí potápění. Trénink se provádí tak, že řeknete signál – oslovení + žbluňk – tedy např. “Míšo, žbluňk” a pak miminku nalijete na hlavu trochu vody. Uvidíte, že dítě postupně získá reflex a v momentě, kdy uslyší signál zadrží dech.

Od zhruba  6 měsících věku dítěte se začíná s výukou plavání v bazénu. Nejedná se v tomto věku doslova o nácvik plavání. Jde o pohyb ve vodě, děti se naučí orientovat pod vodní hladinou, naučí se splývat a některé další prvky. Samotný nácvik plavání jak kraul, prsa, probíhá až od 4 let věku – teprve v tomto věku dítě dokáže správně a cíleně koordinovat pohyby rukou a nohou.

Teplota vody v bazénu by se měla pohybovat od 28-30 stupňů Celsia. Většina dětí díky výcviku ve vaně přijímá prostředí bazénu dobře a bez problémů. Platí ale zásadní pravidlo – nikdy do ničeho miminko nenuťte. To že pláče, může být dáno zcela jinými důvody (hlad, únava, bolesti bříška, rostoucí zoubky) a zbytečně můžete v děťátku budit odpor k vodě a plavání.

V batolecím věku pak začíná nácvik základních sebezáchranných prvků (vykopání po pádu do vody na hladinu, zachycení se po pádu okraje bazénů apod.), vše se děje samozřejmě formou hry.