Jak vybrat plavecký klub?

Než se rozhodnete pro kterýkoliv bazén, informujte se na hygienické stanici, pod kterou bazén spadá, splňuje-li podmínky pro koupání dětí ve věku od šesti měsíců věku! Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 28-30°C (chladnější voda vede k prochladnutí, teplejší k ,,lenosti“ dětí).

V České republice zákon nenařizuje, že provozovatel plavání kojenců a batolat musí mít k této činnosti specielní osvědčení. Při výběru kurzu si proto nechte ukázat alespoň osvědčení o absolvování kurzu pro instruktorky kojeneckého a batolecího plavání. Toto osvědčení mohou vydávat pouze akreditovaná pracoviště. Nestačí, aby kurz měla jen majitelka klubu, ale musí ho mít každá instruktorka!

Dobré kluby vám poskytnou někdy až tři lekce na rozmyšlenou s minimálním stornem, protože ne vždy jde vše tak, jak jste si představovali. První lekce by nikdy neměla být výuková. Máte se seznamovat s prostředím, zvyknout si na teplotu vody apod. Lektorka by se měla zajímat o vše, co s plaváním a vaším dítětem souvisí – především psychomotorický vývoj dítěte a jeho případné odchylky. Měla by vám vysvětlit, co vás na bazénu čeká a co byste po absolvování celého kurzu měli „umět“.

Důležitý je počet dětí ve skupince – čím méně, tím lépe. Obecně by jste se miminku měla věnovat 1/3 času vy a zbytek instruktorka. A poslední samozřejmě je cena. Rozhodně ale neplatí, že vyšší cena znamená vyšší kvalitu!
Je dobré si zjistit všechny kluby ve vašem okolí a poptat se – nejlepší vizitka klubu jsou spokojené maminky ve vašem okolí.  Zjistěte si jaké jsou podmínky nahrazování jednotlivých lekcí, ne každý klub vám umožní si nahradit všechny zameškané lekce, někdy je počet nahrazování omezen.

Může se stát, že vaše dítě bude poprvé v bazénu plakat, nenechejte se tím hned odradit, důvodem nemusí být to, že je mu plavání nepříjemné, ale může to být cizí prostředí, cizí lidé, zvláštní osvětlení, akustika – no prostě dítě může reagovat na tisíc různých věcí, v takovém případě doporučuji neztratit trpělivost a zkusit další lekci. Naprostá většina dětí plavání miluje a nejspíš i bude i to vaše.

Velkký přehled placekých kludů najdete zde.